2.
A vérkeringés
http://erettsegi.com
Vér:
A vérerekben keringő, sejtes elemekből (vörösvérsejtek, fehérvérsejtek, vérlemezkék) és folyékony sejt közötti állományból (vérplazma) álló különleges szövetféleség. Színe a benne lévő hemoglobintól vörös. Az emberi testben kb. 5,5 liter vér kering.
Embólia:
Buborék kerül a vérbe.
Perctérfogat:
Az egy-egy vérkör felé egy perc alatt kiürített vérmennyiség, nyugalomban 5 dm3.
Vörösvértestek:
Vörös, korong alakú, sejtmag nélküli sejtek. A vöröscsontvelőben képzödnek, hemoglobint tartalmaznak. A tüdőben oxigén felvételével oxihemoglobinná alakul. A vörösvértestek diffúzió útján leadják a testi sejtekenek az oxigént, visszakerülve a tüdőbe hemoglobinjuk ismét oxigént köthet meg. Számuk: 5 millió/mm3, élettartalmuk: 120 nap, a lépben pusztulnak el.
Fehérvérsejtek:
A vér hemoglobint nem tartalmazó, mozgékony sejtes elemei. A fertőzések elleni védelemben játszanak szerepet. Számuk: 5-8000 mm3. Vérlemezkék: A vér sejtmag nélküli, membránnal határolt alakos elemei, amelyek sérüléskor az érfalra tapadnak, egymáshoz kapcsolódva masszát alkotnak, ami eltömi a sérülés helyét. A belőlük felszabaduló kémiai anyagog hatására a fibrinogén fibrinné alakul. Számuk: 2-300 ezer.
Vérplazma:
A vér sejt közötti állománya. 90%-a víz. Az alakos elemeket, fehérjéket 7%, glükózt, aminósavakat és hormonokat tartalmaz.
Systole nyomás:
Kilökés, 120 Hgmm.
Diastole nyomás:
Elernyedés, 90 Hgmm.
Artéria:
Az a vér, amiben a szívből haladó vér halad.
Szív:
JK->TA->T->TV->BP->aorta->(agy, koszorús erek,test) ->JP->JK.
Szívsövény:
A JK-t és BK-t választja el.
Vitorlás billentyű:
A pitvarok és kamrák között elhelyezkedő szívbillentyűk, amelyek megakadályozzák, hogy a vér a kamrákból visszafolyjon a pitvarokba.
Zsebes billentyűk:
A szívkamrából kiinduló nagyartériák szájánál elhelyezkedő billentyűk. Megakadályozzák, hogy a vér visszafolyjon a kamrába.
Színusz csomó:
A JP falában található izomköteg, amely a szív ingerképző központja. 0,72 s-ként ingerülethullámokat indít el, ami szétterjed a jobb és bal pitvarra is.
Pitvar kamrai csomó:
Késleltető hatása van.
Vér áramlása:
1. pitvar izomzat összehúzódása, mikor a Pp>Pk a vitorlás billentyű kinyílik -> a vér a pitvarból a kamrába áramlik 2. Pitvar ernyed, kamra elkezd összehúzódni, Pk>=Pp -> vitorlás billentyű záródik 3. A kamra izomzat tovább húzódik össze Pk>Pa -> zsebes billentyű kinyílik, a vér a kamrából az artériába áramlik, közben Pv>Pp -> vénából a pitvarba áramlik a vér 4. A kamra elkezd elernyedni, Pk csökken Pa -> becsapódik a zsebes billentyű.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése